Historie

Z historie sboru dobrovolných hasičů v Daskabátě

Sbor dobrovolných hasičů byl v Daskabátě založen v dubnu 1900. V té době měl sbor 23 členů činných a 19 přispívajících. Na ustavující valné hromadě konané 16. dubna byli do výboru zvoleni – František Nádvorník (předseda), Eduard Gregor (místopředseda), Fabián Klimeš (velitel), Josef Konečný (jednatel a pokladník), Jan Rokyta, Jan Hansmann, Ignác Gregor (členové výboru). Sbor disponoval výzbrojí a oděvem pro 23 lidí a stříkačkou.

8. července bylo slaveno svěcení nové stříkačky – mší a poté koncertem. Téhož roku se Sbor s novou stříkačkou účastnil úspěšného hašení dvou požárů ve Velkém Újezdě. V zimním období uspořádal svůj první hasičský ples s čistým výnosem 64 Korun.

Nákupem stříkačky, hasičského nářadí a výzbroje se Sbor velmi zadlužil a nebyl schopen dluhy v předepsaných termínech splácet. Zaslal proto uctivou prosbu o finanční pomoc císaři pánu. Ta byla ale odmítnuta a sbor se dostal do velmi tíživé situace. Naštěstí za přispění občanů, zejména pak Jana Rokyty, který zapůjčil Sboru finanční částku ve výši 2600 Korun, byla na počátku roku 1901 dlužná finanční částka splacena.

V letech 1858- 1859 si občané postavili na místě staré zbrojnice dřevěnou kapli. Kaple byla rozdělena na dvě části – v přední byla modlitebna a v zadní se uchovával obecní kočár a v roce 1900, kdy vznikl Hasičský sbor, také hasičská stříkačka.

K pětiletému výročí založení Sboru (1904-1905) členové postavili na místě bývalé obecní pastoušky samostatnou zbrojnici – hasičské skladiště. Od té doby jedna místnost zbrojnice sloužila také jako obecní knihovna a ve válečných letech 1914-1918 jako lazaret – činnost spolku v tomto období zůstává neznámá, ale s největší pravděpodobností téměř zanikla, neboť většina jeho členů musela odejít na bojiště a mnozí se nevrátili – jejich jména jsou vytesána do pamětní desky pomníku padlých.

První poválečná slavnostní schůze se konala dne 18. května 1919.

V roce 1920 Sbor uspořádal první samostatné kácení máje, které se s malými přestávkami konalo až do roku 1988.

V roce 1924 byl ve Sboru založen první divadelní odbor, který působil 19 let, tedy do roku 1943 a za tu dobu sehráli hasiči řadu divadelních představení.

Na podzim roku 1937 byl ve Sboru založen ženský odbor samaritánek, který fungoval až do roku 1986.

Po osvobození naší vlasti sovětskou armádou se členové Sboru příkladně zapojili do budování obce – obětavě pracovali na stavbě první požární nádrže za školou, později na druhé, vybudované z dolního rybníka, bezpočet hodin odpracovali na stavbě mateřské a základní školy, při přestavbě kulturního domu, při stavbě nové silnice, kanalizace, veřejného osvětlení, obchodu...

Udržovali a rozvíjeli po dlouhá léta staré lidové tradice – Vodění medvěda, Kácení máje, hasičské plesy, zábavy, karnevaly...

30. července 1950 se konala oslava 50ti letého trvání Sboru v Daskabátě s následujícím programem: mše v místní kapli sv. Jana Nepomuckého, požární poplach (ukázka starého způsobu hašení a jeho ohlašování zvoněním, tlučením na radlici, troubením a voláním HOŘÍ!), průvod obcí na hřiště, vztyčení státní vlajky, udělení vyznamenání zasloužilým členům.

V roce 1950 obdržel Sbor novou motorovou stříkačku PPS-8 a hadice

V roce 1960 uspořádal Sbor oslavy 60. výročí založení. Při této příležitosti předal předseda Sboru Ladislav Gregor dvěma dosud žijícím zakladatelům (Hynek Zelinka, František Ševčík) kytice květin za celoživotní obětavou práci pro Sbor. Ocenění se dostalo i nejstarším členům Sboru.

Na počest tohoto výročí bylo započato se stavbou nové hasičské zbrojnice na místě staré, která byla do základu zbourána. Ta byla následujícího roku slavnostně otevřena.