Naše činnost se skládá z celoroční přípravy na Hru Plamen a ligu v požárním útoku, kterých se aktivně účastníme již od roku 2015. Občas je to pěkná dřina ale taky velká sranda, když někdo vyjede na závody v sandálech. Máme mezi sebou ostřílené mazáky ale taky děti menší než hydrantový nástavec. Naše banda se každý rok rozrůstá o nové členy a letos je nás už šestnáct.  Kromě trénování a ježdění po závodech, které si neumíme představit bez kamarádů (rivalů) z Velkého Újezdu a karetní hry Bang také spolupracujeme s místním spolkem Ekožába při celosvětové akci Ukliďme Česko. Jezdíme na výlety a jednou za rok na letní víkendové soustředění do Beskyd.

Podrobně naši každoroční činnost, kterou dokumentuje vedoucí Tomáš a taky výsledky ligy a Plemene naleznete pod jednotlivými roky vlevo.

 

Hra Plamen představuje výchovně vzdělávací program a systém fyzické přípravy pro kolektivy mladých hasičů Sdružení Čech, Moravy a Slezska. Cílem hry je aktivně a celoplošně podporovat organizovanou mimoškolní činnost dětí a mládeže se zájmem o požární ochranu a za účelem podpory zdravého životního stylu rozvíjet soutěžní formou jejich fyzickou kondici.

A stačilo citací, prostě děláme to proto, aby děti neseděli doma u počítače, a hlavně proto že nás to BAVÍ. Hra Plamen se skládá z disciplín popsaných níže a celoroční činnosti (kronika mladých hasičů)

 

* Závod požárnické všestrannosti (ZPV) je první závod daného ročníku Hry Plamen. Pětičlenné družstvo, na trati dlouhé 2 km (mladší) a 3 km (starší) plní různé úkoly z oblasti požární ochrany. Mladý hasič to totiž umí nejen s hadicí, ale také musí zvládnout základy zdravovědy, orientaci v terénu, práci s mapou, uzlování, technické věci z požární ochrany ale taky střelbu ze vzduchovky nebo přeručkovat po laně danou vzdálenost–3 m.

 

* Štafeta 4x60 a štafeta dvojic jsou další disciplíny Hry Plamen. Přičemž štafety probíhají většinou na atletickém ovále. A jak už to ve štafetě bývá, závodníci si předávají štafetu a snaží co nejrychleji doběhnout do cíle. Mladí hasiči si předávají štafetovou proudnici a během toho překonávají určité překážky, což jsou kladina, bariéra nebo příčné břevno, přenos hasícího přístroje na vzdálenost 5m. Na čtvrtém úseku spojení dvou hadic C, připojení koncovky k rozdělovači a na druhou koncovku připojení proudnice. S napojenou proudnicí závodník probíhá cílem, tak že viditelné drží buď proudnici nebo hadici.

Při štafetě dvojic se na start dráhy dlouhé 25 m postaví čtyři mladí hasiči (dvě dvojce) a velitel. Zhruba v polovině dráhy je umístěn hydrantový nástavec a na konci kužel, který závodníci musí oběhnout a vrací se tedy zpět do místa odkud startovali. První kužel obíhá velitel, aby takzvaně obhlídl situaci. Poté již první dvojce vybavená hadicí a proudnicí vybíhá k hydrantovému nástavci kde napojí hadici. Hadici s napojenou proudnicí rozloží za vyznačenou čáru a vrací se do cíle. Druhá dvojce dalo by se říct, že uklízí, tedy svinou hadici a odpojí od hydrantového nástavce a proudnice a společně s ní ji donesou do cíle.

 

*Požární útok je královská disciplína. Třesoucí se ruce, řev mašiny a voda letící hadicí těsně za patami. I takové pocity mohou závodníci při tomto oblíbeném sportu zažít. Sedmičlenné družstvo přibíhá k základně a snaží se co nejrychleji zapojit koncovky hadic a sestavit přívodní vedení. Proudaři připojí proudnice a vydávají se k terčům. Za nimi letí voda, která se čerpá čerpadlem přes savice a sací koš z připravené kádě a prodírá si cestu hadicemi. Výsledný čas se počítá sestřelením obou terčů proudem vody. Také požární útok je kolektivní sport ale obzvlášť zde platí že chyba jednotlivce může mít fatální následky na výsledný čas celého týmu.